Kalkavan Şirketler grubu, 1936 yılında bir denizcilik şirketi olarak kuruldu.1968 yılında gruba eklenen Hüseyin Kalkavan İnşaat A.Ş. 40 yılı aşkın süredir yurtiçinde ve yurtdışında müteahhitlik, proje tasarım ve danışmanlığı, gayrimenkul geliştirme alanlarında faaliyet gösteriyor. Türkiye'nin yanı sıra Suudi Arabistan ve Irak'ta da bir çok büyük projeyi tamamlayan firma, başarısını uluslararası platformda da sürdürüyor. Kusursuz müşteri memnuniyetinin sağlandığı bir portföye sahip olan HK İnşaat, işlerinde en ileri teknoloji ve standartları, en uygun inşaat çözümleri ile birlikte sunuyor. HK İnşaat yaklaşık yarım asırdır Pak Holding Şirketler Grubu, Mustafa Nevzat İlaç Sanayii ve Kartonsan A.Ş. gibi grupların tüm inşaat işlerini yürütüyor. Aynı müşteriler ile yıllardır istikrarlı bir biçimde çalışıyor olmak; proje sahiplerinin HK İnşaat'a duyduğu güven ve memnuniyetin en büyük göstergesi.

HK İnşaat, makine montajı ve iç giydirmeleri tamamlanmış endüstriyel projeler, ofis binaları ve konut projeleri dahil tüm üst yapı konularında uzmanlaşmış olup bugüne dek milyonlarca dolarlık projelere imza atmıştır.

Tüm projeleri zamanında, taahhüt edildiği şekilde ve maliyette tamamlayan firma, müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesi, sektöre adapte edilmesi, projelerin geliştirilmesi ve sonlandırılması aşamalarında titizlikle çalışıyor. HK İnşaat aynı zamanda, çalışanların sosyal hakları ve güvenliği, doğal çevrenin korunması ve iyileştirilmesi konularında da büyük duyarlılık gösteriyor. Topluma hizmet etmeyi kurumsal bir görev edinen HK İnşaat 1994, 2001 ve 2011 yıllarında, biri Küçükçekmece’de (Mahmut Şevket Zırh İlk Okulu), diğerleri Sarıyer’de (Sarıyer Hüseyin Kalkavan Lisesi ve Emine Kalkavan İlköğretim Yuvası) olmak üzere üç okul inşa ederek Milli Eğitim Bakanlığı'na hibe etmiştir.

HK İnşaat 1968 senesinden bu yana oluşturduğu saygınlık ve güvenilirliğini Türk toplumuna duyduğu sorumluluğa, müşterileri ve çalışanlarına duyduğu saygıya borçlu olup, faaliyetlerini aşağıdaki prensipler çerçevesinde yürütmektedir: